Britská moslimská organizácia al Ghurabaa

Islamistická demonstrace Londýn 2006
Demonštranti pred dánskou ambasádou v Londýne. Na demonštrácii sa mali aktívne zúčastniť aj členovia al Ghurabaa. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Al Ghurabaa je zakázaná moslimská organizácia pôsobiaca na územi Veľkej Británie. Táto organizácia spolu so sektou Saviour je považovaná za nasledovníka hnutia al-Muhajiroun, ktoré v roku 2004 rozpustil jeho militantný vodca Omar Bakri Mohammad. Spolu s ním sú v organizácii aktívny aj ďalší známi extrémisti ako Abu Izzadeen a Abu Uzair.

Oficiálne al Ghurabaa odmieta akýkoľvek prejav terorizmu, či už spáchaný jednotlivcami, alebo štátmi (predstavitelia hnutia často označujú vojenské akty USA a ich spojencov za prejavy terorizmu). Potvrdil to vo svojom prejave aj Abu Izzadeena pri príležitosti prvého výročia teroristických útokov v Londýne zo 7. júla. Podľa britských úradov ide ale o bezcenné reči, a organizácia je často spájaná napr. s plánom útokov na lietadlá nad Atlantickým oceánom z roku 2006.

Našťastie organizácia doposiaľ nespáchala žiadne rozsiahle teroristické útoky, a obmedzuje svoje aktivity na rôzne protesty, ako bol ten pre dánskou ambasádou v Londýne v roku 2006. Ďalší incident mal na svedomí už spomenutý Abu Izzadeen. Na stretnutí vo Východnom Londýne, na ktorom rečnil aj minister vnútra John Reid. Počas jeho príhovoru Izzadeen naňho kričal, a pýtal sa ho, ako sa opovážil prísť medzi moslimov. Viacerí prítomní ho vyzývali, aby sa upokojil, no to sa podarilo až britskej polícii.

Organizácia sa zviditeľnila aj svojou reakciou na karikatúry proroka Mohameda. Na svojej webovej stránke zverejnila článok, v ktorom vyzývala k vražde tých, čo za týmito činmi stoja. 3. februára 2006 viedli protestný pochod od londýnske hlavnej mešity po dánsku ambasádu. Počas protestu zaznelo aj niekoľko vážnych hrozieb ďalších teroristických útokov (medzi obľúbené slogany sa zaradila napr. rýmovačka „Europa you will pay, bin Laden is on his way“, v preklade „Európa, zaplatíš, bin Ládin je na ceste“). Protesty sa dostali aj na pôdu britského parlamentu, kde zástupcovia všetkých strán protesty odsúdili, a vyzývali londýnsku políciu, aby v tejto veci konala. Šlo o ďalší dôkaz, že extrémisti združení okolo organizácií ako al Ghurabaa sú pre Veľkú Britániu jednou z najväčších vnútroštátnych hrozieb.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 30. 3. 2010