Chorasan

Muhsin Fadli
Muhsín Fádlí. (Zdroj: twitter.com.)

Teroristická organizácia Chorasan je aj pre mnohých znalcov problematiky terorizmu neznámym pojmom. Ani jej názov, totožný s názvom oblasti na afgansko – pakistanskej hranici, nič neprezrádza, snáď len dáva tušiť, že ide o skupinu napojenú na medzinárodnú sieť islamských teroristov. No je to práve táto skupina, ktorá si v posledných dňoch získala pozornosť aj v médiách. Niektorí americkí predstavitelia sa dokonca vyjadrili, že ju považujú za väčšiu hrozbu ako rozmáhajúci sa Islamský štát.

Chorasan získal bezpečné útočisko v Sýrii, no nijak intenzívne sa nezapája do bojov proti režimu Bašára Assada, a ani sa nesnaží po vzore Islamského štátu získať kontrolu nad územím. Napriek tomu sa jej členovia dostali na popredné miesta v zozname cieľov počas leteckej kampane vedenej Spojenými štátmi v Sýrii. Jadro organizácie majú tvoriť ostrieľaní džihádisti z Jemenu, Pakistanu či Afganistanu. Podľa dostupných informácií sa na svoju stranu snažia získať občanov “západných“ krajín, čo by im značne pomohlo prepašovať svojich členov do týchto krajín, alebo aspoň do lietadiel smerujúcich “na západ“. Šéf amerických tajných služieb James R. Clapper Jr. vysvetľuje rozdiel medzi Chorasanom a Islamským štátom: „Ten (IS) chce svoj chalifát a regionálnu kontrolu, ale Chorasan chce zopakovať 11. september.“ Podľa zástupcu riaditeľa Národného protiteroristického centra Nicholasa Rasmussena sa organizácia intenzívne snaží vyvinúť bombu, ktorá by unikla letiskovým kontrolám a bola teda prepašovateľná na palubu lietadla.

Chorasan sa taktiež nesnaží výriť vodu propagandou. Nie sú k dispozícii žiadne relevantné informácie o tom, kedy organizácia vznikla, koľko má členov, či čo je vlastne jej cieľom. Podľa niektorých informácií ide o zhruba päťdesiatku mužov pôsobiacich hlavne v sýrskom meste Aleppo pod ochranou Fronty an – Nusrá, oficiálnej pobočky al-Káidy v Sýrii. Títo veteráni čerpajú z bohatých skúseností výrobcov bômb pochádzajúcich z Arabského polostrova a ich umenie sa snažia ďalej zdokonaliť.

Veliteľom Chorasanu je pravdepodobne trisaťtriročný Muhsín Fadlí. Je považovaný za jedného zo strojcov 11. septembra, no napriek intenzívnemu pátraniu stále uniká dolapeniu. V roku 2012 bola na jeho hlavu vypísaná odmena vo výške siedmych miliónov dolárov. Podľa amerických spravodajských služieb sa podieľal na operáciách al-Káidy od Pakistanu cez Sýriu, Turecko až po severnú Afriku a Európu. Bojovať mal dokonca aj proti Rusom v Čečensku, kde získal skúsenosti s výbušninami a ťažkou technikou.

Fadlí sa narodil v Kuvajte 24. apríla 1981, takže 11. septembra 2001 mal len 20 rokov. V štruktúrach al-Káidy si rýchlo získal pevné postavenie a bol napojený na mnoho jej vysokých predstaviteľov, no na rozdiel od väčšiny z nich sa mu stále darí držať sa na žive. V roku 2002 naplánoval útok na francúzsku loď pri jemenskom pobreží. Potrebné financie získal od kuvajtských darcov. Významným spôsobom pomáhal dostať peniaze a bojovníkov cez Turecko do Sýrie, no teraz sa podľa všetkého snaží svojich mužov dostať opačným smerom. To by nemuselo byť až také nemožné. V radoch radikálnych islamistov bojovali alebo bojujú tisíce obyvateľov západných krajín, pričom približne 20 – 30 percent z nich sa už vrátilo. Mnohí v boji “vytriezveli“ a vzdali sa ideálov o džiháde, no niet pochýb o tom, že minimálne časť z nich zostáva verná týmto ideám.

Vývoj udalostí z posledných rokov akoby spôsobil, že hrozba islamských radikálov už nie je považovaná za takú vážnu, ako v minulosti. Často boli publikované informácie, podľa ktorých títo ľudia venujú všetko svoje úsilie snahe zostať na žive, a ani v tom sa im moc nedarí. Taktiež Usáma bin Ládin sa mal skrývať niekde v jaskyni s podlomeným zdravím a snívať o voľakedajšej sláve. Zistenie, že žije vo veľkom komplexe uprostred pakistanského mesta a živo komunikuje so svojimi druhmi (aj keď možno polemizovať o jeho reálnom vplyve na ich činy) mohlo byť varovaním. Rovnako vzostup Islamského štátu, ktorý ešte pred pár mesiacmi takmer nikto nepovažoval za reálnu možnosť, jasne ukázal zlý odhad možností a schopností nášho nepriateľa. Hrozby, akou je Chorasan treba brať absolútne vážne, a to skôr, ako bude neskoro.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 25. 09. 2014