FRETILIN

FRETILINVlajka Fretilin
Fretilin. (Zdroj: PhotoBucket.com.)

Revoluční hnutí za osvobození Východního Timoru, jehož název je odvozen z portugalského Frente Revolucionária de Timor-Leste Independente, tedy FReTiLIn, je levicová politická organizace ve Východním Timoru. Vládne od roku 2007 a v současnosti ovládá většinu křesel v Národním parlamentu. Jejich strana začínala jako odporové hnutí, které v letech 1974 až 1988 bojovalo za odtržení Východního Timoru nejprve od Portugalska a posléze od Indonésie.

V roce 1978 byl indonéskou armádou zabit Nicolau dos Reis Lobato, tehdejší vůdce hnutí FRETILIN. Ozbrojené křídlo hnutí, které vedlo partyzánskou válku proti indonéské armádě během okupace, bylo známé jako FALANTIL.

V prvních volbách konaných v roce 2001 získalo FRETILIN 57,4 % hlasů spolu s 55 křesly z celkového počtu 88 na shromáždění. Přestože strana obsadila většinu křesel, stále neměla dvoutřetinovou většinu, v kterou doufala, aby mohla sama změnit národní ústavu.

V dubnu 2006 vypukly v Dili nepokoje, které byly důsledkem rivality mezi armádou a policií. 40 lidí zemřelo a 20 000 uprchlo ze svých domovů. V květnu spory vyvolaly boje mezi provládními oddíly a politicky nespokojenými přívrženci FALINTIL. Na vyzvání premiéra poslaly do země své oddíly Austrálie, Malaysie, Nový Zéland a Portugalsko. 26. června rezignoval premiér Mari Alkatiri na svůj post. Jednalo se o reakci na ultimátum prezidenta Gusmaa, který hrozil svou rezignací, pokud Alkatiri neodstoupí. Premiérem se stal Ramos-Horta.

V dubnu 2007 odmítl Gusmao pokračovat ve funkci prezidenta a prezidentské volby přinesly do ulic další násilí. Prezidentem byl jmenován Ramos-Horta, Gusmao se stal premiérem.

V lednu 2008 došlo k neúspěšné snaze o převrat a pokusu zavraždit Ramos-Hortu. Ten sice přežil, ale byl vážně zraněn. I premiér Gusmao se dostal do palby, ale podařilo se mu bez zranění uniknout. Austrálie okamžitě vyslala do oblasti posily, aby zajistily pořádek.

Reference

Autor článku: Redakce Specwar | Článek vložen 27. 5. 2008