MILF – filipínska islamistická skupina

MILF militant
Príslušníci MILF počas výcviku. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Juh Filipín je poznačený dlhodobým pôsobením teroristickej skupiny Abu Sajáf snažiacej sa o prevzatie kontroly nad touto oblasťou. Avšak okrem tejto celosvetovo známej skupiny pôsobí na rovnakom území ešte jedna organizácia – Moro Islamic Liberation Front (MILF).

MILF založili podporovatelia inej skupiny – MNLF (Moro National Liberation Front), ktorá sa zaktivizovala v 60. rokoch po masakre v Jabidah. Cieľom bolo vytvoriť islamistický štát, a na dosiahnutie tohoto cieľa sa často používali teroristické praktiky. Vláda v hlavnom meste Manila rozhodne nemienila na podobné požiadavky pristúpiť, a vyslala na južné ostrovy armádu. Rozkol nastal v roku 1981, keď Salamat Hašim spolu s niekoľkými svojimi nasledovateľmi opustil rady MNLF. Dôvodom bola údajná neochota zvyšku MNLF vystupňovať boj proti vláde.

V januári 1987 sa s vedením MNLF podarilo vyjednať prímerie s tým, že bola ustanovená čiastočná autonómia na územiach s početnou moslimskou komunitou na juhu krajiny. Vtedy sa zviditeľnilo hnutie MILF, ktoré odmietalo prímerie s vládou. V júli 1997 sa nakoniec podarilo dojednať zastavenie bojov aj s MILF, avšak v roku 2000 bolo vypovedané zo strany vtedajšieho filipínskeho prezidenta Josepha Estrada. Nasledovala vlna útokov zo strany MILF, a ďalšie prímerie dojednala až ďalšia filipínska prezidentka Gloria Macapagal-Arroyo.

V roku 2003 došlo k útoku na letisko v meste Davao. Vláda hneď obvinila z útoku MILF. Po tomto útoku sa rozhorela debata o tom, či má zmysel udržiavať s MILF prímerie, ak táto organizácia nie je schopná kontrolovať svojich ľudí.

K ďalšiemu incidentu došlo v januári 2005, opäť v čase platnosti prímeria. Príslušníci MILF zaútočili na filipínskych vojakov, pričom zabili prinajmenšom 23 mužov. Nasledovalo niekoľko dní počas ktorých armáda viedla tvrdé boje s MILF a Abú Sajjáf, pričom došlo aj k nasadeniu ťažkého delostrelectva.

Neistý je aj vzťah MILF s ostatnými globálnymi teroristickými organizáciami pôsobiacimi v regióne. Jej vedenia poprelo napojenie na organizáciu Džamá Islamíja ktorá je najvýznamnejšou teroristickou organizáciou v regióne. Avšak podľa všetkého práve v jej výcvikových táboroch bola vycvičená časť príslušníkov MILF. Neujasnený je aj vzťah s Al-Káidou. Aj keď priame napojenie MILF odmieta, priznáva, že poslalo 600 dobrovoľníkov do výcvikových táborov v Afganistane (toto číslo môže byť zámerne prehnané). Pravdepodobne došlo aj k finančnej podpore MILF zo strany bin Ládina.

V marci 2007 sa politická situácia začala zlepšovať, a črtalo sa sľubné prímerie na juhu. Avšak 12. júla v provincii Basilan napadli povstalci jednotku námornej pechoty. V boji zahynulo 14 vojakov a 9 bolo zranených. Zomreli aj štyria útočníci. Vojaci hľadali Taliana menom Giancarlo Bossi, ktorý bol unesený 10. júna 2007. MILF dokonca priznalo, že jej príslušníci sa boja zúčastnili.

Nasledovala tvrdá odpoveď armády, v dôsledku ktorej malo utiecť z oblasti bojov 900 rodín. To najhoršie ale malo ešte len prísť. Po niekoľkých mesiacoch diplomatickej snahy sa začali schyľovať k ďalším bojom. Armáda vytipovala osoby z MILF ako ciele pre nasledujúcu ofenzívu. V oblasti bolo dislokovaných až 6 000 vojakov, a 600 000 ľudí malo opustiť svoje domovy. Boje si mali vyžiadať okolo tristo obetí.

Nakoniec sa predsalen podarilo vyriešiť problém správy južných ostrovov k spokojnosti všetkých strán, a vzájomné vzťahy sa začali normalizovať. Príslušníci MILF dokonca ponúkli pomoc pri záchrane Íra Michaela Sinotta, ktorý bol unesený 14. októbra 2009. MILF ponúklo, že v oblasti, kde by mal byť zadržiavaný rozmiestni stovku svojich bojovníkov. Avšak vláda nehodlala nič riskovať, a túto ponuku zamietla. Každopádne šlo o náznak zlepšujúcich sa vzájomných vzťahov.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 3. 4. 2010