Mohamedova armáda - pakistanská radikálna skupina

Mohamedova armáda
Příslušníci Mohamedovy armády. (Zdroj: Yannis Kontos, Time.com.)

Teroristická skupina Mohamedova armáda (Jaiš-e-Mohammed) je radikálna islamistická skupina so sídlom v Pakistane. Hlavným cieľom skupiny je oddelenie Kašmíru od Indie. Na svedomí má viacero útokov na indické ciele v oblasti, no útočila už aj na území samotnej Indie. V roku 2002 bola skupina v Pakistane zakázaná, avšak stále má svoje základne v provincii Pandžáb. Podľa niektorých analytikov ide o najnebezpečnejšiu organizáciu pôsobiacu v oblasti Kašmíru. Okrem Indie ju pridalo na svoje zoznamy teroristických skupín aj niekoľko ďalších krajín, ako USA či Veľká Británia.

Organizácia vznikla niekedy v polovici 90. rokov kvôli rozkolu v organizácii Harkat-ul-Mujahideen. Jej vodcom a zakladateľom sa stal Maulasa Masood Azhar. Spolu s organizáciou Laškar-e-Tajiba sa zúčastnila v roku 2001 útoku na budovu indického parlamentu. O rok neskôr pravdepodobne v pakistanskom Karáčí zavraždila amerického novinára Daniela Pearla.

Organizácia ďalej pokračovala a zrejme aj pokračuje v plánovaní ďalších teroristických útokov. V roku 2009 informátor vystupujúci ako člen tejto organizácie pomohol zatknúť štvoricu teroristov, ktorí chystali útoky na synagógu v meste New York. Zároveň chceli raketami Stinger zaútočiť na civilné lietadlá. Jeden zo štvorice zadržaných menom James Cromitie sa zhruba rok pred svojim zatknutím verejne priznal k sympatiám k tejto organizácii.

K ďalšiemu zadržaniu došlo 8. decembra 2009 v Pakistane. Šlo o päticu amerických moslimov zo štátu Virginia. Muži mali ponúknuť svoju pomoc pri teroristických útokoch. Boli zadržaní v budove otca jedného z nich. Aj on bol obvinený z napojenia na teroristov.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 4. 4. 2010