Libanonská organizácia Osbat al-Ansar

Osbat al-Ansar
Osbat al-Ansar. (Zdroj: MedianGroup.net.)

Libanonská teroristická organizácia Osbat al-Ansar (v preklade Liga partizánov) bola založená začiatkom 90. rokov v palestínskych utečeneckých táboroch na území Libanonu. Ide o sunitskú organizáciu hlásiacu sa k Saláfistom. USA ju majú na svojom zozname teroristických organizácií kvôli predpokladanému napojeniu na al-Kájdu. Okrem toho považujú Osnat al-Asnar za teroristickú organizáciu aj OSN, Austrália, Veľkú Británia, či Kanada. Je potvrdené, že organizácia mala napojenie na irackého teroristu Zarkáwího. Hlavnou základňou teroristov je utečenecký tábor Ain al-Hilweh.

Cieľom organizácia je premena Libanonu na radikálnu sunitskú spoločnosť. O svojej prítomnosti dala vedieť niekoľkými teroristickými útokmi už krátko po tom, ako vznikla. Spáchala niekoľko atentátov na konkurenčných duchovných lídrov, útočila na divadlá, nočné kluby, či likvidovala zásoby alkoholu. V roku 2000 došlo k dvom útokom, pri ktorých boli zasiahnutí aj cudzinci. Zúčastnila sa bojov na severe Libanonu počas decembra 1999, a v roku 2000 zasiahla raketou ruskú ambasádu na protest proti vojne v Čečensku. Vodca skupiny Abu Muhjin bol v roku 1994 odsúdený na smrť za útok na významného duchovného.

Prvou vážnou akciou bola vražda predsedu strany al-Ahbash v roku 1995. 8. júna 1999 znovu útočila v meste Sidon a zabila päť sudcov. 17. októbra 2001 bol v tom istom meste vyhodený do vzduchu kostol. V apríli 2003 sa teroristi pokúsili zaútočiť s autom plným výbušnín proti pobočke McDonaldu. V októbri libanonské bezpečnonstné zložky zatkli Ibn al-Šahída, ktorý mal mať na svedomí prípravu bombových útokov z poslednej doby. Okrem toho sa organizácia zapojila v tom istom roku aj do bojov proti palestínskemu hnutiu Fatah, či útokom proti televízii Future.

Podľa spravodajských služieb niet pochýb o tom, že sa Osbat al- Ansar plánuje v budúcnosti zapojiť do ďalších násilných akcií. No libanonské úrady majú s organizáciou, síce len ojedinele, aj dobré skúsenosti. Jej predstavitelia zadržali muža menom Badieh Hamadeh, ktorý bol obvinený z vraždy troch libanonských vojakov, a odovzdali ho úradom. Údaje o počte členov organizácie sa líšia. Zrejme ide o 100 – 200 aktívnych členov (300 podľa www.fas.org).

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 26. 3. 2010