Hnutie Polisario Khat al-Shalid

Khat al-Shalid (známe aj pod španielskym názvom Jat Achahid znamená po arabsky Cesta martýra) je malé hnutie vychádzajúce z hnutia Polisario. Základňu má v utečeneckom tábore Tindouf a Alžírsku, no podporu si získalo aj medzi členmi v Mauritánii, Západnej Sahare a niekoľkých európskych štátoch.

Hnutie oznámilo svoj vznik v roku 2004. Jeho predstavitelia tvrdili, že sa vyčlenili od hnutia s cieľom napraviť jeho chybné praktiky. Tvrdili, že vedenie hnutia je nedemokratické, nestará sa dosť o rodiny padlých vojakov a skláňa sa pod marockým tlakom. Polisario samozrejme neuznalo vznik nového hnutia. No i tak sa neobjavili žiadne informácie o represívnych opatreniach voči členom novej frakcie. Zdá sa, že praktická činnosť hnutia je obmedzená na lepenie letákov, a nevykonáva žiadne ďalšie akcie proti vedenie hnutia. Dokonca sa ani moc nemotá okolo konfliktu s Marokom, skôr sa snaží o vnútornú reformu.

Vzťah k samotnému hnutiu Polisario možno označiť o dosť dvojzmyselný. Aj keď o sebe hovorí ako o súčasti hnutia, operuje mimo neho. Ďalšou zaujímavosťou je, že členovia hnutia zostávajú v administratíve vedenej hnutím Polisario, ako aj v jeho ozbrojených zložkách.

Hnutie používa slogan „žiadny hrdina, ale ľudia, žiadny veliteľ, ale martýr“. Vzniklo v spojitosti s El-Ouali Mustapha Sayeda, prvého generálneho tajomnía hnutia Polisario, ktorý zomrel v roku 1976 počas bojov v Mauritánii.

Tak ako aj Polisario, aj Khat al-Shalid nemá vyhradenú žiadnu konkrétnu ideológiu, jediným politickým programom je samostatnosť Západnej Sahary. V komuniké z 20. mája 2005 hnutie tvrdí, že cieľom je zastavenie okupácie a príchod SADR. Narozdiel od hnutia Polisario ale zdôrazňuje možnosť vojenského riešenia. Dnešné vedenie označuje za nedemokratické a skorumpované, a vyčíta mu podliehanie tlaku zo strany Maroka a OSN.

Muhamada Abdelazziza obviňujú mimo iné z:

  • Propagácia korupcie a klientelizmu, a z mrhania utrpením ľudu a martýrov;
  • Nemá žiadnu konkrétnu stratégiu na dosiahnutie samostatnosti;
  • Nie je schopný vnútorne zreformovať hnutie;
  • Nemá kontakt s ľudom žijúcim na území ktoré je pod kontrolou Maroka.

Ďalej hnutie Khat al-Shalid vyzvalo hnutie Polisario, aby rozpočet vyčlenený na oslavy 31. výročia založenia SADR použilo na humanitárne účely v utečeneckých táboroch. Zároveň Abdelizzove prosby o medzinárodnú pomoc označilo za žobranie. Khat al-Shalid taktiež označilo mierový proces vedený pod záštitou OSN za neúspešný. Vedenie hnutia Polisario označili za slabé a podvoľujúce sa vôli protivníka (napr. súhlasením s Bakerovým plánom), čo tvrdili že je následok politickej stagnácie po zastavení bojov. Tvrdí, že bol zanechaný úspech vydobený počas bojov v rokoch 1975-1991, a že Polisario ignoruje obete padlých a pozostalých. Taktiež Minursovu misiu vedenú pod záštitou OSN označujú za víťazstvo Maroka. Z týchto dôvodov hnutie požaduje obnovenie bojov. Aj keď podpora obnovenia bojov by sa v táboroch našla, hnutie Khat al-Shalid je ako také slabé, a ľudia naďalej podporujú pôvodné hnutie Polisario.

Vedenie hnutia Polisario obvinilo Khat al-Shalid z práce pre Maroko. Žiadne dôkazy ale nepredložili. Nie je ani známy stav v akom sú vzťahy medzi hnutím Khat al-Shalid a Alžírskom. V júni 2004 vydalo hnutie vyhlásenie, v ktorom vítalo rozhodnutie USA neuznať legitímnosť nárokov Maroka na Západnú Saharu.

V rozhovore pre marocký týždenník Tel Quel veliteľ Khat al-Shalid Mahjoub Salek povedal, že vyjednávanie sú jedinou cestou ako ukončiť konflikt, a že jediné čo k tomu treba, je znamenie od kráľa Mohameda VI. Vyzval kráľa, aby otvoril dvere svojho paláca ľuďom zo Západnej Sahary, a vypočul ich. Vedenie hnutia neskôr negovalo vyhlásenia Saleka s tým, že nie je hovorcom hnutia, a jeho slová nezodpovedajú postoju hnutia. Neskôr vedenie vyhlásilo, že Salek porušil pravidlá hnutia. Prácu médií za komentovanie vnútorných rozporov označili za súčasť monarchistického koloniálneho režimu. Vedenie Khat al-Shalid dôrazne oznámilo, že aj keď volá po zmene, naďalej považuje Polisario za jediného zástupcu ľudu Západnej Sahary.

Vznik Khat al-Shalid už sám o sebe bol kuriozitou. Ešte kurióznejším je ale vzájomný postoj hnutia Khat al-Shalid a hnutia Polisario. Obe strany nešetria ostrým slovníkom a vzájomnými obvineniami, no vidno, že obe strany sa snažia vyhnúť oslabeniu hnutia a prehĺbeniu vnútorných rozporov. Je otázkou času, ako sa vývoj vo vnútri hnutia Polisario bude vyvíjať.

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 26. 5. 2008