Republic of Texas

Republic of Texas

Spojené štáty sa navonok javia ako dokonale synchronizovaná spoločnosť ktorá nemá problém s jednotným vystupovaním. Avšak žiadna utopistická jednoliate spoločnosť neexistuje. Výnimkou nie sú ani USA. Jednou z problémových organizácií je aj Republic of Texas. Tvrdia, že anexia Texasu USA bola nelegálna a vyhlasujú, že Texas je samostatný štát pod cudzou okupáciou. 13. decembra 1995 dokonca vytvorila niečo ako “tieňovú vládu“ štátu Texas. Zarážajúci je aj počet priaznivcov hnutia. Podľa vedenia samotného hnutia (ktoré ale samozrejme môže v snahe zviditeľnenia sa tvrdiť, že ich je viac než v skutočnosti) má asi 40 000 priaznivcov.

Zakladateľom hnutia bol Richard Lance “Rick“ McLaren. Poukazuje na fakt, že v referende z roku 1861 hlasovali Texasania v pomere 4:1 za odtrhnutie od Únie. Presvedčený o svojej pravde sa snažil “zlegalizovať“ svoj boj, a rozpútal nekonečný maratón po súdoch.

Nič ale nešlo hladko. Dokonca došlo k rozštiepeniu hnutia na tri prúdy. Jeden viedol McLaren, druhý David Johnson a Jesse Enloe, a tretí Archie Lowe s Danielom Millerom. V roku 1997 sa odohrala prvá významná násilná akcia hnutia. McLaren so svojimi nasledovníkmi uniesol Joea a Margaret Ann Roweovcov. Chcel ich vymeniť za dvoch uväznených priaznivcov hnutia. McLarenova žena Evelyn ho nakoniec presvedčila, aby svoj boj po týždni vzdal. McLaren a štyria ďalší členovia skupiny boli uväznení. Tak sa podarilo spacifikovať skupinu McLarena. Skupina Johnson-Enloe taktiež došla o všetok politický kredit po tom, ako dvaja jej členovia (Jack Abbot Grebe ml. a Johnie Wise) boli obvinení z plánovania atentátov na významných vládnych politikov, vrátane samotného prezidenta Billa Clintona.

To čo zostalo z hnutia sa v roku 2003 opäť spojilo o celku a vznikla nová “vláda“ na čele s “prezidentom“ Danielom Millerom. Sídlom “vlády“ sa stalo mesto Overton. Väčšina pôvodných osobností hnutia sa ale vytratila z verejného života. Organizácia získava peniaze najmä z verejných zbierok a darov. Taktiež predáva rôzne symbolické predmety, ale vydáva napr. aj “pasy“. Či už náhodou alebo niečím pričinením utrpela organizácia 31. augusta 2005 ďalšiu ranu keď jej centrála v Overtone vyhorela, pričom jeden človek bol zranený.

Organizácia spravuje niekoľko webových stránok, on-line rádio a niekoľko internetových žurnálov. V Texase pôsobí ešte niekoľko podobných organizácií, ako napr. Texan Convention Pro-Continuation 1861 (TCPC) či rovnomenná skupina Republic of Texas.

V snahe šíriť svoje myšlienky medzi ľuďmi (a taktiež aj podporiť rozpočet) vydalo hnutie dve knihy ktoré sa stali pilierom propagácie skupiny. Prvá vyšla v roku 2003 a volá sa The Brief by the Republic of Texas. Tá sa zameriava na kritiku ústrednej vlády USA ako aj oficiálnych miest samotného Texasu. Druhá vyšla o rok neskôr a nesie názov Texas Arise. V nej je opisovaná história Texasu, história skupiny, jej filozofia, či plán cesty k nezávislosti.

Naskytuje sa otázka, nakoľko nebezpečná môže byť takáto organizácia pre USA. Keďže vlastne nedošlo (zatiaľ) k žiadnym významným trestným činom dá sa povedať, že momentálne nebezpečná nie je. No dáva nám dôkaz o tom, že v každej spoločnosti sa nájdu nespokojní, a medzi tými nespokojnými sa určite nájdu aj radikáli ochotní používať aj násilné metódy. Možno nie práve Republic of Texas, ale nejaká iná organizácia (keď aj malá počtom, aspoň bude menej nápadná) protestujúca proti ústrednej vláde môže predstavovať cestu, ktorou by mohli útočníci zvonka získať prostriedky na útoky priamo v USA.

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 25. 6. 2008